Pseudozatroskanie Episkopatu Polski

Cała troska episkopatu ogranicza się do pisania komunikatów i listów, z których praktycznie nic nie wynika. Słowa z komunikatu z 2 maja 2020 r.

o tym, że nasza Ojczyzna „przeżywa trudny czas, pełen cierpienia i niepewności z powodu pandemii koronawirusa” nie są odkryciem. Można jednak zapytać, co ekscelencje zrobiły dla swoich owieczek w tym „trudnym czasie” oprócz pisania listów? Zrobiono bardzo dużo, wydano takie zalecenia: „Otoczmy więc troską w szczególności osoby najbardziej poszkodowane, zakażone, przeżywające kwarantannę, tracące pracę i źródło utrzymania, ogarnięte lękiem o przyszłość swoją i swoich najbliższych. Pamiętajmy w modlitwie także o zmarłych i ich rodzinach, które przeżywają dramatyczne chwile. Zachęcamy do modlitwy o to, byśmy mogli jak najszybciej powrócić do stanu sprzed epidemii i pełnego uczestnictwa w życiu sakramentalnym Kościoła”. Tylko do kogo te słowa? Biskupi w Polsce lubią nauczać, pouczać, upominać itp., oni tylko dobrze radzą. Kościół – instytucjonalny- Dobra Rada. To już nie Dobra Nowina ale Dobra Rada. Jeśli już coś robią, to zawsze rączkami innych.

Biskupi upominają się o sprawiedliwość, choć głoszą, że nie ma sprawiedliwości na tym świecie: „chcemy podkreślić – tak jak wcześniej zaznaczył Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki – potrzebę bardziej spójnego, proporcjonalnego i sprawiedliwego kryterium znoszenia ograniczeń dopuszczalnej liczby wiernych w kościołach, podobnie jak to ma miejsce w przypadku innych podmiotów”. Czy to jest przykład troski o wiernych? A może jest to wyłącznie reakcja na brak kasy? Watykan traci miliony euro, biskupi w Polsce zaczynają płakać, że im się wpływy obniżyły, a proboszczowie robią wszystko by ludzie wrócili do kościołów bo przecież czy oni będą czy nie, to biskupowi trzeba będzie dać, a skąd tu wziąć? Koronawirus okazuje się być błogosławieństwem dla Kościoła, który wróci do swoich korzeni. Przypomni sobie o ubóstwie. Tylko by tak było pandemia musiałaby trwać jeszcze z 10 lat.

Dodaj komentarz


Vivaldi